ניהול ידע – סיפור סיפורים כקרש-קפיצה

כתבתי כאן לא מכבר על מנהלים וסיפור-סיפורים.

סיפור סיפורים כבר אינו Buzzword או אופנה חולפת בארגונים. ארגונים רבים מאמצים את סיפור-הסיפורים ככלי ניהולי.

Steve Denning, לשעבר מנהל תכנית ניהול הידע בבנק העולמי וכיום Storytelling Guru התראיין החודש ל Harvard Business Review במאמר שכותרתו "Telling Tales" בו הוא מתאר את השימוש שעושים מנהלים בבנק העולמי בסיפור-סיפורים ככלי לניהול ושתוף ידע לקידום החזון והייעוד העסקי של הארגון. Denning עמל רבות במצגות שהציג ברחבי הבנק העולמי לקדם את רעיון ניהול הידע – ללא הועיל. ברוב תסכולו, כמעט וזנח את הרעיון. יום אחד שמע במקרה סיפור מחבר בעת ארוחת צהריים על עובדת של ארגון הבריאות העולמי אשר נדרשה למצוא פתרון למחלת המלריה באחד הכפרים הנידחים בזמביה שבאפריקה. אותה עובדת התחברה משם לאתר האינטרנט של המרכז לבקרת מחלות של ארגון הבריאות העולמי, ותוך דקות מצאה את המענה לשאלתה, וטיפלה באוכלוסיית הכפר בהצלחה. סיפור זה 'תפס' את Denning. הוא אמר לעצמו: "…אצלנו, בבנק העולמי, דבר כזה לא יכול לקרות. עם כל העוצמה שלנו והפריסה העולמית שלנו והידע העצום שלנו – זה לא קורה…"

Denning חיבר על כך ספר מצליח מאוד הנקרא: The Springboard : How Storytelling Ignites Action in Knowledge-Era  Organizations, (קרש הקפיצה) בו הוא מדגים איך סיפור יכול להפוך לקרש קפיצה ארגוני.

הוא החליט שבמצגת הבאה בארגון שלו, הוא יספר את הסיפור הזה במקום מצגת רגילה על רעיונות ניהול ידע. התגובה לסיפור היתה מדהימה: השומעים החלו להגיב, לפתח דיון ער ומכאן החל להירקם מהלך ארגוני שלם לקידום ניהול הידע על ידי איתור וסיפור-סיפורים מתוך עולם התוכן הארגוני. זו היתה תרומה מכרעת למימוש ניהול הידע בבנק כתומך את התהליכים העסקיים והחזון הארגוני.

זה הקישור לאתר של Denning ובתוכו, קישור למאמר ב HBR.

פורסם בקטגוריה מנהלים כמספרי סיפורים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה 1 בנושא ניהול ידע – סיפור סיפורים כקרש-קפיצה

  1. פינגבאק: "…תעזרו לנו לספר את הסיפור.." | מסע, מסה ומשא - תצפית על ארגונים, ניהול וידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *