מטיילים עם יגאל

רוצים לטייל, להכיר וללמוד – אחרת? מזוויות ראייה אחרות, חדשות ומרגשות?

הנה מבחר טיולים שלי, אודות פרשיות מרתקות ופענוחן, ואתם מוזמנים לבחור מתוכם ולהצטרף אליהם!

 • שביל אלי כהן – שמונה תחנות בחייו של אלי כהן – מאל חמה לקונייטרה – חדש
 • מחיטת הבר אל התמר במדבר – סיפור שונה על ארגון המודיעין הראשון בהיסטוריה הציונית, ומציאת קברו של אבשלום פיינברג ע"י החוקר שלמה בן-אלקנהחדש
 • טיול לאורך טיילות תל אביב-יפו: מתל כודאדי ועד למרכז פרס לשלום
 • סיור בנתיב האנז"ק – לאורך 10 תחנות במלחמת העולם הראשונה – מ 'יד אנז"ק' מול עזה ועד לבית הקברות הצבאי הבריטי בבאר שבע
 • חמש נשים וכנרת אחת – מפגש עם משוררת, עם מדינאית, עם בת-לוויה, עם לוחמת ועם חולמת – לאורך מערב הכנרת – שלא הכרתם!
 • מהים אל הכרמל – פרשת רצח משפחת הקצין לזרוביץ' ע"י כנופית אבו דורה וגילוי גופותיהם ע"י החוקר שלמה בן-אלקנה
 • קו, פרשה ומים – בדרך לירושלים – על יער חולדה ובית הרצל
 • בין פעמונים – מגן הפעמון – לפעמונייה בימק"א – טיול בגנים בירושלים מהמאה ה 19 למנדט הבריטי
 • בתי הקברות הצבאיים לחללי מלחמת העולם הראשונה והשניה – הבריטיים, אוסטרלים, ניו-זילנדים, הצרפתיים, הגרמניים (בירושלים – 10.11, ברמלה – 11.11, בחיפה – 23.09, בבאר שבע – 31.10, בנצרת – 19.11, בעכו – 10.11) – כולל השתתפות בטקסים
 • טיולים לאתר הטבילה בקאסר אל יהוד במועדי 'חג ההתגלות' והשתתפות בטקסים (18.01 ו/או 19.01)
 • גם זוהי יפו: מתחת לרגליים ומעל העיניים – סיור אחר ושונה בנמל יפו,
 • גבורה בגליל – על גבורה, על גיבורים ועל זיכרון – בגליל העליון – שלושה אתרים, סיפורים לא ידועים, מומלץ

מוזמנים להצטרף לקבוצה שקטה בוואטסאפ, בקישור הזה. שם אפרסם מעת לעת מידע על הטיולים המתוכננים, ופרטי הצטרפות. כל הטיולים ברכבים פרטיים.

להתראות בדרך!

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

תמרה כהן – הנערה מטבחה

(תחקיר שטרם הושלם ובו סיפור על אישה ובית)

לפעמים, קורה שדברים ייחודיים ומרתקים שלא הכרת ולא שיערת, נמצאים ממש מתחת לאף, צריך רק להסתכל…

לפני זמן לא רב, לגמרי במקרה, בעוד אני קורא ומשוטט ברשת, ומתכונן לעוד סיור-לימודי במסגרת לימודַּיי בקורס-מורי דרך, והפעם נצרות-סובב-כנרת (הר האושר, טבחה – כנסיית הלחם והדגים, כפר נחום הקתולית, והאורתודוקסית), נתקלתי בויקיפדיה בערך 'תמרה כהן'. (וגם דף השיחה אודות הערך הזה – מרתק ומעיד על מיוחדות).

משהו בסיפור המרתק על הנערה שהחליטה להפוך להיות יזמת-חקלאית על שפת הכנרת, תפס אותי, משך אותי לקרוא, 'לחפור' ולהעמיק. ככל שהמשכתי לקרוא, כמובן גם במראי המקום הראשוניים בתחתית הערך, (ואפילו מצאתי ברשת עוד מראה מקום אחד!), חשתי שמדובר בנושא לא פתור, לא סגור, וזה ריתק אותי. אישה צעירה, ילידת 1926, בגיל 20 (25?) לבדה, מייסדת משק חקלאי באזור טבחה, לחוף הכנרת, גרה 'בשטח', בתנאים לא תנאים, בסביבה עוינת, חשופה למחלות ולתנאים קשים – אך מגיעה להישגים מדהימים של תוצרת חקלאית שהתפרסמה ברחבי הארץ.

הסיפור הזה אודות תמרה, יזמת נדירה באופייה, אודות חייה והישגיה, (עד לפטירתה בגיל הצעיר כל כך, שלושים ושלוש), ואודות אמה, פירה-אסתר כהן שפעלה לממש משהו מחלומה של תמרה, ולהנציח את זכר בתה היחידה בהקמת 'בית תמרה" בסמוך למקום בו תמרה חיה ופעלה – היה 'מסתורי' ורחוק. ככל שהמשכתי לקרוא, נזכרתי כי לפני כמה שנים, קראתי על תמרה והבית פוסט מרתק בבלוג המעולה של האדריכל מיכאל יעקובסון, (עמית שלי לפלטפורמת הבלוגים 'רשימות'). המשכתי 'לחפור' ולחקור בעניין. רציתי ללמוד על תמרה ועל אימה. האם הבית עדיין קיים, מה מצבו, האם יש תוכניות לשמרו ולשקמו, מה אירע מאז נפטרה תמרה לפני למעלה מששים שנה.

לצד המשק החקלאי היה לתמרה חלום להקים מבנה גדול ורב-חדרים בשטח המושבה מגדל אותו רכשה, אך מחלתה מנעה את מימושו. אימה של תמרה, פירה-אסתר כהן, פנתה לבן-כתתה של תמרה לספסל הלימודים האדריכל הישראלי המפורסם והמעוטר, נחום זולוטוב, כדי שיתכנן את הבית של תמרה בטבחה, מול כנסיית הלחם והדגים.

כמו שאני בדרך כלל עושה, כשמשהו מעין זה תופס אותי, החלטתי לחלוק את רשמיי בפוסט בפייסבוק שלי, זה לא הביא לתהודה רבה או לתגובות, החלטתי לשתף את הפוסט שלי גם בקבוצת הפייסבוק בה אני חבר הנקראת היסטוריה ושימור בישראל. שחבריה מעידים עליה שהיא "קבוצה שמטרתה להביא לפרסם תמונות ואירועים היסטוריים מעברה ההיסטורי של מדינת ישראל כשרות לציבור".

סברתי שהפורום רב-המשתתפים אולי יביא מידע נוסף. וזה ממש לא היה מפתיע, שזמן קצר אחר כך, דוד (דודי) הכהן, קרוב משפחתה של תמרה ז"ל, עורך בעיתון 'כלכליסט', שפרסם מאמר על תמרה והבית ב 2012, כתב לי בתגובה בפייסבוק: "אני בן הדוד של תמרה ז"ל". וואו. התרגשות גדולה, הנה, שוב הרשת מלהטטת בנו ומראה את עוצמתם של 'הקשרים החלשים'. המשכנו בדיאלוג קצר בינינו, שמעתי כמה פרטים על תמרה ואימה, על המשפחה, ולמדתי ממנו שלמעשה אין עתיד ידוע או ברור לבית.

חשבתי שזה מאוד עצוב שפרק מיוחד כזה, ואתר כזה בתולדות ההתיישבות בארץ, לא זוכה לתיעוד, לשימור ולתחזוק מכבד ומתאים, "אחרי הכול, זה רק 'עבר'. את מי זה מעניין?!"…

המשכתי ב'מחקר' הצנוע שלי שכאמור, לא תם ולא נשלם: קראתי עוד ועוד מידע על בני המשפחה, ואט-אט, גיליתי שתמרה משתייכת לשושלת משפחתית מרשימה המעוגנת עמוק בהיסטוריה של ארץ ישראל. הנה כמה דוגמאות: סבה מצד אביה, ד"ר אליהו כהן, היה רופא המשפחה של המושבה פתח תקווה, סבה מצד אימה, ד"ר יעקב הללי אייזנבט, היה רופא עיניים. אחד מדודיה של תמרה הוא השופט בדימוס, אליהו כהן. ענף אחר של המשפחה, אליו משתייכת חנה, אחות-אימה של תמרה, גם הוא ראוי לציון: בן-דודה של תמרה, הוא סגן אמיר שפירא, טייס חיל האוויר שנפל בעת תפקידו. סבו של אמיר ז"ל, הוא אברהם שפירא, זקן השומרים בפתח תקווה, והשבט עוד מתרחב ומעמיק.

כך קרה, הגורל, ששתי האחיות, להן בת יחידה ובן יחיד, אבדו אותם בגיל כה צעיר.

עם פרסום הפוסט בפייסבוק, הוסיף לי דוד הכהן פרטים נוספים על תמרה ועל המשפחה ואני מביא אותו כלשונם: "אביה של תמרה, בן ציון, היה אח של סבא שלי, נתן…סבא רבא של תמרה היה ר' מיכל הכהן, ממייסדי שכונת נחלת שבעה בירושלים וממקימי העיתון הראשון בא"י, "הלבנון". איזה שבט.

תמרה וגם אימה נטמנו לא רחוק זו מזו בבית הקברות בקרית שאול, כשעל מצבתן אבן בזלת שהובאה מן הגליל – מה שגרם לכך שהחלטתי לסיים את התחקיר שלי בשני ביקורים:

בסוף השבוע, בבית הקברות קריית שאול בתל אביב. איתרתי במדויק באמצעות אפליקציית Gravez את קברה של תמרה ואת קברה הסמוך של אמה, בבית קברות קריית שאול, הנחתי אבן, והתעכבתי להביט בכריות הבזלת על מצבתן, שהובאו מן הגליל.

ובאותו סוף שבוע, וכבקשתו של דודי הכהן, להמשיך ולספר את הסיפור של תמרה, ביקרנו בבית של תמרה בטבחה כשאלינו הצטרפו גם שני זוגות חברים. זה היה יום יפהפה שקיבל את פנינו, והבית, גם במצבו העצוב, האיר לנו פנים. היה משהו מרגש בשקט בו הוא ניצב, בין עצי האקליפטוס, צופה בכנסיית הלחם והדגים שמעבר לכביש, ובכנרת שמשתרעת מאחורי הכנסייה. כאילו ששמח לביקורנו.

חשבתי לעצמי שכדאי שאצור קשר עם עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, וכן עם אורי בן ציוני, מנהל מחוז הצפון במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בניסיון לברר ולהבין מה עושים, ואם עושים.

ואכן לשמחתי, יום למחרת פנייתי, קבלתי דוא"ל מראש המועצה האזורית שמאשש את החשיבות בעיני המועצה האזורית של שימור הבית, ומסביר פירוט את המורכבות הרבה בשימור ושחזור הבית והסיפור, אך הנה הסייפא המעודד של דבריו, עליהן אני מאוד שמח: "מסתמנים לאחרונה כמה כיוונים חיוביים בנושא ה'הבית של תמרה' וסביבתו, אך לא מיד". גם אורי בן ציוני, מנהל מחוז הצפון של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל כתב לי ברוח דומה, וזה מאוד משמח שיש לכך מודעות ורצון אמיתי. איכשהו, 'מרגיש לי' אופטימי, שזה לא סוף הסיפור. ובינתיים, צריך להכיר את הסיפור הזה, לספֵר אותו, וגם, לדאוג של יישכח.

יגאל חמיש – מורה דרך https://www.facebook.com/yigal.chamish

פורסם בקטגוריה כללי | 10 תגובות

המפגש הערב – "כל מה שרציתם לדעת על ניהול ידע ולמידה ארגונית, ולא ידעתם מה לשאול…"

שלום לכולם, לקראת המפגש הווירטואלי, הערב:

אני מצפה בשמחה לפגוש אתכם הערב בשעה 18:00, במפגש הווירטואלי שלנו על ניהול ידע.

להלן כל פרטי המפגש וההצטרפות אליו. אנא עשו זאת בבקשה קצת לפני השעה 18:00 – תצטרכו להקליק על הקישור למפגש, להזדהות בשם פרטי, שם משפחה, כתובת דוא"ל שלכם והסיסמה למפגש. (הקשחת האבטחה על ידי Zoom).

כמו כן, השאירו רק את ZOOM פתוח במחשב שלכם או בנייד שלכם וכבו את כל ההתראות או גורמי ההפרעה האחרים.

הקישור למפגש הווירטואלי: https://zoom.us/j/741584047

קוד זיהוי של המפגש: Meeting ID: 741 584 047

הסיסמה: 026086

השביתו בחלק הראשון של המפגש את מצלמת הוידאו ואת המיקרופון כדי שיהיה לנו רוחב פס מספיק, איכותי ורציף. תודה רבה.

רצוי להיכנס ל Zoom – במחשב, ולא בנייד, אם ניתן.

המצגת שמלווה את המפגש נמצאת לשימושכם בקישור זה: https://bit.ly/KM_Virtual_Zoom_Meeting

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

"כל מה שרציתם לדעת על ניהול ידע ולמידה ארגונית, ולא ידעתם מה לשאול…"

שלום לכולם,

ממש בזמן האחרון, אני מסיים תקופה של למעלה מעשרים וחמש שנים בתחום ניהול הידע והלמידה הארגונית; בתחילה (1995-2004) כמנהל ידע בארגון (חטיבת הנדסה ותכנון של חברת בזק), ובהמשך (2004-2020) הקריירה המקצועית שלי נחלקה לשתיים:

 • מרצה לניהול, ניהול ידע ולמידה ארגונית באקדמיה (שנקר, אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה הפתוחה, אורנים), ובמוסדות חוץ אקדמיים (המכללה להישגים, מכללת הגליל).
 • כיועץ לניהול ידע במשרדי ממשלה, חברות עסקיות, מוסדות אקדמיים, במגזר הציבורי וההיי-טק

לכך אפשר להוסיף גם את ייזום, הניהול וההובלה במשך כעשור, של 'פורום מנהלי הידע בארגונים בישראל', בין השנים 2001-2009. אכסנייה מקצועית ייחודית לעוסקים בניהול ידע בארגוניהם.

בפרק זמן ארוך, מרתק ומעשיר זה, זכיתי לקחת חלק במסע למידה עמוק, ולעתים נוקב, אודות ארגונים, הידע שלהם, תהליכי הלמידה המתקיימים בהם ועוד. פגשתי מאות מנהלים, ואלפי תלמידים לאורך הקריירה המקצועית שלי, מה שהעשיר והוסיף לגוף הידע על ניהול ידע, רבות.

עתה, כשאני בפתחו של פרק חדש בחיי (קורס מורי דרך), שגם הוא יהיה מסע ארוך ואני מקווה, מלמד ומעשיר, אני רוצה להציע לכם להשתתף במפגש ווירטואלי, שבו תהיה הזדמנות לכל מי שמעוניין, לשמוע על "ניהול ידע", מבפנים ו "מאחורי המחרשה", לקבל טיפים, תובנות, לקחים נלמדים, ניסיון נצבר ועוד. כמובן שתוכלו להעלות שאלות וסוגיות, ואני אשתדל להשיב כמידת יכולתי ומניסיוני.

במפגש נעסוק בשאלה "מהו ניהול ידע?" (וגם, מה הוא לא), איך יוזמים, מתכננים ומניעים "תכנית לניהול ידע"

בתחושה שלי, משבר הנגיף קורונה הוא אירוע טקטוני דרמטי, שאנחנו עדיין לא מבינים אותו בעת הזו, אך דבר אחד ברור: העתיד – לא יהיה מה שהכרנו עד עתה, אך מה שלהערכתי יהיה חיוני גם העתיד, הוא הצורך התכוף, הרציף והדחוף – ללמוד כל העת, ולשתף.

אם תרצו, האירוע שאני מציע לכם לקחת חלק בו, יכול להניע תהליך למידה שכזה.

כמנהג הימים האלה, נערוך את המפגש באמצעות Zoom. המפגש ייערך ביום שלישי בשבוע הבא, 07.04.2020, יום לפני ערב פסח, בין השעות 18:00-20:00. המפגש הוא כמובן חינמי ובהתנדבות מלאה.

אני אעלה את המפגש ב Zoom כמה דקות קודם לכן, ואתם מוזמנים להקליק על הקישור https://zoom.us/j/741584047 ולהצטרף למפגש. (בגרסה הנוכחית של התוכנה, המפגש יכיל עד 100 משתתפים.)

למי שלא מצוי בתוכנת Zoom, תוכלו ללמוד עליה בקישור הזה. עוד כמה טיפים אפשר לקבל בקישור הזה.

אז קבענו?! להתראות ביום ג' הבא בשש בערב, ורק בריאות!

יגאל חמיש

www.yigalchamish.com

050-5316151

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

"לא רלוונטי" רלוונטי מתמיד!

עכשיו, יותר מתמיד, כש "כל העולם" מקבל ו/או מפיץ לכל העולם כל מיני "ידיעות", שמועות, מכתבי שרשרת – אני שב וממליץ לכולנו, כמו שאני תמיד אומר: "לבדוק קודם כל אצל חנן", וב"תרגום לעברית מדוברת" אני מתכוון לאתר לא רלוונטי – הדף הרשמי של חברי הוותיק Hanan Cohen, שעושה מלאכה מעולה שנים רבות בהתנדבות – במתן חוו"ד על שמועות ומכתבי שרשרת המסתובבים ברשת.

למשל, הנה (תוצאות החיפוש באתר של) כל ההמלצות או אי-המלצות לשמועות בעניין הקורונה באתר. צפו וגללו למטה כדי לבדוק אם מה שהתגלגל אליכם כבר נבדק על ידי חנן.

לפני זמן לא רב, חנן פרסם באתר שלו רשימה מרתקת עם ניתוח הפונים לאתר "לא רלוונטי' בקישור הזה. מרתק, תקראו. ותזכרו, לפני שאתם מפיצים הלאה – "קודם כל תבדקו אצל חנן".
רק בריאות!

פורסם בקטגוריה כללי | 2 תגובות

קורס ניהול ידע בארגונים – מחזור 29 (!)

טוב, רק רוצה לעדכן את כל עמיתיי המתעניינים או המעוניינים, שממש הבוקר, החל בשעה טובה המחזור ה – 29 (!) של קורס "ניהול ידע בארגונים" של המכללה להישגים.

הקורס נערך הפעם בבית האקדמאי חולון משתתפים בו כשלושים מנהלים ועובדים מהמגזר הציבורי.

המחזור הראשון החל בחודש מאי 2008, ונמשך מאז ברציפות.

זה ממש כייף גדול ללמוד יחד את עולם התוכן המרתק הזה.


לפרטים, הנה המידע באתר המכללה.

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

המחזור העשרים ושמונה של קורס 'ניהול ידע בארגונים': (ניהול) ידע זה כ"ח….

הבוקר השקנו את המחזור העשרים ושמונה של קורס 'ניהול ידע בארגונים' של המכללה להישגים, והפעם, בסמינר אפעל. יש משהו מיוחד במקום המקסים הזה, שהיה בעברו, קיבוץ שננטש. הירוק שולט כאן, וכייף גדול ללמוד וללמד פה.

עשרים ושמונה פעמים(!)מאז מאי 2008. מי היה מאמין. אחד הדברים שאנחנו לומדים כאן 'על ההתחלה' זה לנפץ את המיתוס המופרך ש 'ידע זה כח', כשהכוונה אינה זו שאליה התכוון בשעתו סר פרנסיס בייקון, הוגה הדעות הבריטי הנודע, אבל לא יכולתי להתעלם מהצירוף הגימטרי 28=כ"ח….

בהצלחה לכולנו.

תבואו, יהיה כייף.

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

קורס ניהול ידע בארגונים, בפעם העשרים ושבע (27)..

היום הסתיים המחזור ה – 25 של קורס ניהול ידע בארגונים, במקביל 'רץ' המחזור ה 26 שיסתיים במרץ קרוב, ובמאי ייפתח המחזור ה – 27. כל הפרטים כאן #ניהולידע

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

כן, זה לא יאומן, אבל המחזור העשרים-וחמישה (!), זו השנה העשירית, של קורס ניהול ידע בארגונים, של המכללה להישגים – עומד להיפתח!

שלום למתעניינים ולעוסקים בניהול הידע בארגונים, להמשיך לקרוא

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

מה זה באמת ניהול ידע בארגון – ישר, פשוט, ברור, בלי שטויות.

לא יעזור כלום. להמשיך לקרוא

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה