יש תקווה – חזון באחרית הימים

מתוך כתבה המתפרסמת הבוקר ב The Marker:

"אני מתקשה להאמין, אבל אני מתחיל עכשיו במסע ארוך וחדש", כתב מנכ"ל בזק, אבי גבאי, לכל 7,000 עובדיו. "מסע לכתיבת בלוג. בלוג נתפש אצלי כדבר פומפוזי, אפילו קצת יהיר, שמתאים לכאלה שכותבים בקלות. מאחר שאיני תופש את עצמי כאדם פומפוזי וודאי לא כאחד שכותב בקלות, החלטתי להקדיש את המילים הראשונות כדי להסביר למה בעצם אני כותב כאן".

לפני כשבע שנים, הוקם (למיטב ידיעתי) בלוג ראשון ב(תוך)ארגון בישראל.

טוב, האמת, זה לא היה בדיוק בלוג (כלומר, לא היה ברור שלדבר הזה קוראים בלוג), אבל בעובדה, זה היה תת-אתר באינטרה-נט הארגוני של חטיבת הנדסה ותכנון בבזק, מבוסס Sharepoint בגרסת הסבתא של הגרסה הנוכחית…

כשהקמתי אותו אז, כחלק מתכנית ניהול הידע והלמידה הארגונית בחטיבה ובבזק, ניסיתי להסביר כי מדובר בעצם ב 'הרחבה' של הדף האישי שלי בספר הטלפונים הארגוני שכבר היה קיים אז באינטרה-נט. הרעיון היה כי בנוסף לפרטי ההתקשרות והתפקיד, אפשר יהיה לפרסם, לקשר ולכתוב בו תוכן רלוונטי לתחומי העיסוק (ידע) ולמומחיות של הכותב בארגון. הפלטפורמה הטכנולוגית גם אפשרה לכל ימי שרוצה להעיר על כך, לעשות זאת. כדי להביא את הדבר לידיעת הארגון, הפצתי דוא"ל קצר עם קישור .

כדרכם של רעיונות מן הסוג הזה, הם נתפסו כמקדימי-זמנם (במקרה הטוב), כמוזרים (במקרה הרווֵח) וככאלה שליוזמיהם 'אין עבודה רצינית לעשות בזמן שבזק נלחמת במתחרים' (במקרה הרע…). התגובות היו בהתאמה.

מאז, חלפו שנים הרבה (במימדי התפתחות יישומי שיתוף הידע באינטרנט), התופעה של בלוגים ארגוניים הפכה לנפוצה ביותר בעולם ובהמשך, גם בארץ, אם כי בלוגים פנים-ארגוניים היו עדיין נדירים (גם בעולם!). גם אני פעלתי אני עדיין פועל הרבה בארץ על מנת לקדם את הרעיון של בלוגים ארגוניים כתשתית לשיתוף וניהול למידה וידע.

לכן, וגם אם זו רק התחלה, אני חושב שמעבר לעובדה (ולגילוי הנאות) כי יש לי בכך עניין מקצועי ומעורבות רגשית (תסלחו לי על הנאיביות..), ומעבר לעובדה כי מיטב שנותיי עברו עלי בחברת בזק עד לפרישתי בסוף 2004, הרי שאני חושב שראוי לציין לחיוב ולברכה את העובדה של השקת בלוגים פנים ארגוניים בישראל, בארגון גדול כבזק, ומה שלא פחות חשוב, כשהנושא מובל על ידי המנכ"ל. רק מי שמצוי בתהליכי למידה וידע בארגונים, יכול להעריך כמה חשובה תרומתו האישית של מנכ"ל לייזום, להובלה ולגיבוי של תהליכי-עומק שכאלה.

זהו, רק רציתי לספר לכם.

פורסם בקטגוריה תשתיות תומכות ידע. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות בנושא יש תקווה – חזון באחרית הימים

 1. מאת דוד‏:

  זה לא תמיד עובד (זה תלוי ברוח ובזרימה של אנשים עם הפורום) אבל זה נראה לי דבר נפלא. זה גם נראה לי עדיף על פני ישיבות ועידה בוידיאו.

 2. מאת עירית‏:

  יגאל שלום.
  התיחסותי לרשימה שכתבת הינה שאתה באמת הקדמת את זמנך וכנראה שדבריו של מנכ"ל בזק הם נבט של הזרעים שאתה זרעת בארגון. לפעמים חלומות מתגשמים.

 3. מאת ביילע‏:

  במכללה בה אני עובדת שמחים שהגיעו עכשיו למצב שעובדים רק עם אי-מיילים ולא במכתבים מודפסים על נייר. גם זה לא מובן מאליו, כי יש מורים וותיקים שאין להם דוא"ל.

 4. מאת צביקה‏:

  ובעולם הגדול (כלומר ארה"ב, בינתיים), מתפתח אפילו ענף חדש בהדרכת מנהלים: עולמות וירטואלים. הנה הקישור לכתבה
  http://vnutravel.typepad.com/trainingday/2008/08/virtual-worlds.html

 5. מאת יגאל חמיש‏:

  ביילע, תודה. ובוודאי, כשאני קורא את הבלוג שלך, אני כל כך שמח.
  יצחק – בהחלט אינו מבון מאליו. על זה אני טורח….
  צביקה – שים לב איזו התקדמות: זוהי הכשרת מנהלי בכירים לגבי ה Second Life…אני עוד רוצה לראות את המנהלים הבכירים בישראל ב First Life, קודם כל…. 🙂

 6. מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה)‏:

  מנכ"ל בזק נותן את הדוגמה למנהלים אחרים, שלא כל כך מבינים את החשיבות של בלוגוספרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *